Sunset over Zegrze lake

Niebanalne pomysły na rodzinną czerwcówkę

Kilkudniowa przerwa związana z ustawowo wolnym Bożym Ciałem coraz częściej wykorzystywana jest przez Polaków na krótkie wypady za miasto. Spójrz na mapę – Mazowsze kryje kilka ciekawych zakątków, które zwiedzisz w parę godzin. A może połączysz kilka wypadów i w każdy wolny dzień zwiedzisz inną okolicę Warszawy? Wybór należy do Ciebie!  

Mieszkasz w Warszawie, Grodzisku Mazowieckim, Legionowie, a może masz dom w Żabiej Woli? Otacza Cię mnóstwo atrakcji idealnych na aktywny weekend! Spakuj plecak, wsiadaj w auto lub wskakuj na rower i sprawdź je wszystkie!

– Bogactwo atrakcji turystycznych Mazowsza robi wrażenie zarówno na warszawiakach i mieszkańców okolicznych miejscowości, jak i na turystach z dalszych zakątków Polski. Fani piękna natury, sportów wodnych czy historii nie będą zawiedzeni. Tutaj dobrze się mieszka i… zwiedza! Niezależnie od tego, gdzie mieszkasz, na Mazowszu na pewno znajdziesz rozrywki dla siebie – mówi Hubert Telecki z serwisu DziałkaDlaCiebie.pl.

Dokąd zatem warto wyruszyć na czerwcówkę? Nie trać czasu na dojazdy, poznaj podwarszawskie atrakcje, które masz w zasięgu ręki!

Grodzisk Mazowiecki i okolice na rowerze

Gmina Grodzisk Mazowiecki wabi turystów rozbudowaną siecią dróg rowerowych, przydrożnymi zabytkami oraz przyrodą. W pierwszej kolejności warto podjechać jednośladem do jednego z najlepiej zachowanych na Mazowszu grodzisk. To właśnie jemu miasto i gmina zawdzięczają swoją nazwę. Obiekt znajduje się w miejscowości Chlebnia, położonej nieopodal miasta, i stanowi część większego kompleksu osadniczego złożonego ze średniowiecznego grodziska i osad. Nie masz roweru? Dojedź do miasta pociągiem lub autem i przesiądź się na Grodziski Rower Miejski, którym możesz szybko przemieszczać się po mieście[1]. W Grodzisku warto zajrzeć do malowniczego Parku im. hr. Skarbków założonego już w XVIII wieku. Kompleks znajduje się w centrum miasta, niedaleko dworca kolejowego i w większości porośnięty jest starodrzewem, m.in. dębami o statusie pomników przyrody. Przez park przepływa niewielka rzeka Rokicianka, która okresowo wysycha. Oba jej brzegi porastają bujne łąki. Teren uatrakcyjniają również dwie polany położone w południowej części ogrodu. W mieście można podjechać także do stawów Goliana (pomiędzy ulicami Skłodowskiej-Curie, Stawową i Sienkiewicza), powstałych jeszcze w XIX wieku. Dwa zbiorniki wodne rozdziela wysepka, znajduje się na nich także pomost, na którym w sezonie wiosenno-letnim odbywają się imprezy i przedstawienia. Skarpy stawów porastają wierzby, wokół nie brakuje także klonów, śliw czy morwy białej. W mieście można podziwiać także piękne XIX-wieczne wille „Foksal” i „Radogoszcz” oraz kilka zabytkowych kościołów. Z Grodziska już tylko kilka minut do Milanówka, gdzie warto przespacerować się między przedwojennymi willami otoczonymi parkową zielenią. Fanów rekreacji odpręży znany grodziski basen z biczami wodnymi, fontanną i gejzerami.

Aktywny wypoczynek w mieście i na plaży – Legionowo i Zalew Zegrzyński

Jesteś z okolic Legionowa? Tu także znajdziesz mnóstwo miejsc służących rekreacji, jak i ciekawostki historyczne.  W mieście jest się kilka zabytkowych budynków, które warto zobaczyć choćby z zewnątrz. Najstarszy z nich to zespół willowo-parkowy „Kozłówka” z ok. 1885 roku, którego historia wiąże się z postacią właściciela tych terenów z końca XIX w., hr. Augusta Potockiego. Godna uwagi jest również drewniana willa Stankiewiczów z lat 20. XX wieku. Dom, będący kiedyś towarzyskim centrum miasta, mieści obecnie galerię sztuki. Podobną rolę nadano dworkowi Gajewskich przy ul. Norwida, gdzie współcześnie znajduje się siedziba Miejskiego Ośrodka Kultury. W instytucji organizowane są imprezy, m.in. koncerty, spektakle teatralne, projekcje filmowe, wystawy czy warsztaty muzyczne. W długi weekend odwiedź także położoną nieopodal Legionowa wieś Krubin. Miejscowość jest wyjątkowo malowniczo ulokowana w widłach Narwi i Wisły, a w jej okolicach znajdziesz sporo jezior i stawów. Blisko jest także – bardzo lubiany przez warszawiaków – Zalew Zegrzyński. Ładną plażę wyposażoną w kajaki, rowery wodne oraz łódki znajdziesz w Białobrzegach. W Rynii poza plażowaniem czy żeglowaniem, będziesz mógł dodatkowo pojeździć konno. Wieliszew to natomiast nieco spokojniejsze, mniej uczęszczane kąpielisko. Na plaży organizowane są turnieje siatkówki oraz maratony filmowe.

Zwiedzanie rezerwatów Żabiej Woli

Na terenie Żabiej Woli znajdują się dwa interesujące rezerwaty, w sam raz na weekendowy wypad. Jeśli jesteś z okolic, łatwo zwiedzisz je pieszo lub rowerem, bo pełno tu udeptanych, mało ruchliwych dróg. „Skulski Las” to rezerwat, w którym rosną cztery różne zespoły leśne, a runo leśne obfituje w rośliny rzadko spotykane w centralnej Polsce. Tutejsze lasy kuszą grzybami i owocami leśnymi. Na szczególną uwagę zasługują także rzadkie gatunki chronione m.in.: gnieździk leśny, storczyki czy pierwiosnki. W nieco młodszym rezerwacie „Skulskie Dęby” na swojej drodze spotkasz ponad 200-letni starodrzew dębowy, a także wilgotne, bagienne zbiorowiska roślinne, łąki i torfowiska. Rosną tu sędziwe wiązy górskie oraz jawory, a wczesną wiosną można zauważyć zawilce, przylaszczki, fiołki i jaskry. Oprócz dębów szypułkowych, w lesie występują olsze, wiązy, brzozy czy topola osiki. Żabia Wola nazywana jest ekologiczną ostoją Mazowsza. Wizyta w tutejszych rezerwatach to świetna okazja na rodzinny wypad i zapoznanie najmłodszych z leśną florą!