Happy funny couple riding on bicycle

Nie tylko w stolicy dużo się dzieje! Podwarszawskie atrakcje dla całej rodziny

Zwykło się mówić, że Warszawa jest kolebką kulturalną i rekreacyjną Polski. Jak się okazuje, także miejscowości na obrzeżach aglomeracji mają wiele atrakcji do zaoferowania. Które regiony obszaru metropolitarnego stolicy mogą przyciągnąć głodnych wrażeń kulturalnych, jak i sportowych?

Warszawa oferuje swoim mieszkańcom rozmaite atrakcje. Bogactwo terenów zielonych, nowoczesne ośrodki sportowe, zabytki będące znakami czasu i historii naszego kraju można znaleźć w stolicy, ale nie tylko.

- Na przestrzeni ostatnich lat samorządy miast leżących w pobliżu Warszawy coraz lepiej rozumieją, że aby lokalna społeczność czuła się u siebie dobrze, należy inwestować w rozwój oferty kulturalno-rozrywkowej. Obietnice z programów wyborczych nie pozostają bez pokrycia. Udogodnienia infrastrukturalne, różnorodność atrakcji kulturalnych – to wszystko sprawia, że coraz więcej osób przekonuje się, że także poza stolicą można wieść ciekawe i aktywne życie – przekonuje Hubert Telecki z DziałkaDlaCiebie.pl.

W ślad za decyzjami samorządowymi podążają także prywatni inwestorzy stawiający w małych miejscowościach nowoczesne hotele, restauracje i centra rozrywki. W ostatnich latach dostrzec można wzmożony rozwój powiatu legionowskiego, jak i południowo-zachodnich regionów aglomeracji warszawskiej. Które miasta z tego obszaru warto poznać lepiej?

Nadarzyn

Potrzebujesz odpoczynku od zgiełku wielkiego miasta, a zarazem cenisz bliskość natury? Przyjedź do Nadarzyna! Gmina słynie z lasów i dwóch zabytkowych rezerwatów przyrody, Młochowskiego Grądu i Młochowskiego Łęgu, które łącznie osiągają powierzchnię 30 hektarów! Nie bez powodu obszar ten jest nazywany „zielonym pierścieniem Warszawy”. Na terenie rezerwatów można zorganizować prywatną wycieczkę z przewodnikiem turystycznym, który przybliży bogactwo występującej tutaj roślinności i zwierząt.

Jeśli zajęcia z WF-u to za mało dla Twojego energicznego dziecka, to w tutejszym ośrodku sportu zapewnisz mu dodatkowe atrakcje po lekcjach. Poza lokalnym stadionem mogącym pomieścić 1000 osób dostępne są trzy obiekty sportowe z nowoczesnym zapleczem. Wolnymi popołudniami całą rodziną możecie tutaj spróbować swoich sił w grze w piłkę nożną, siatkówkę, aerobiku, a nawet w strzelectwie!

Jaktorów

Jaktorów miastem rowerzystów? Jak najbardziej! Tutejsze prężnie działające Towarzystwo Cyklistów skupia zarówno zawodowych rowerzystów, jak i amatorów, którzy cenią ten rodzaj aktywności na świeżym powietrzu. Od prawie 15 lat pod koniec czerwca w Jaktorowie odbywa się rajd rowerowy „Szlakiem Przodków” kierowany do osób w każdym wieku. Wydarzenie daje możliwość poznania historii miejsca, ale także zintegrowania się z lokalną społecznością.

Jaktorowskie władze samorządowe dostosowują przestrzeń miejską do potrzeb cyklistów, podejmując szereg inicjatyw zwiększających komfort ich jazdy. Część projektów inicjowanych jest także oddolnie, przez mieszkańców. Na początku lutego ogłoszono przetarg na budowę ponad 6-kilometrowej ścieżki rowerowej łączącej zachodnią część gminy (granica z Żyrardowem) ze stroną wschodnią (granica z gminą Grodzisk Mazowiecki). Powstanie nowego szlaku planowane jest na przyszły rok. Ma on zapewnić większe bezpieczeństwo osobom poruszającym się po DW nr 719 rowerem, pobudzić turystykę rowerową oraz ułatwić mieszkańcom gminy Jaktorów dojazd do środków komunikacji miejskiej.

Żyrardów

Niegdyś do znaczącej rozbudowy Żyrardowa doszło za sprawą silnego uprzemysłowienia. Znakiem wciąż żywej historii jest tutaj tzw. osada fabryczna, która do dziś przywołuje czasy, kiedy Żyrardów słynął z prężnie działających zakładów lniarskich. Zaineresowani historią miasta mogą wybrać się na wyjątkowy spacer po XIX-wiecznej osadzie, której powierzchnia wynosi aż 36 hektarów. Podczas wycieczki zobaczymy zabytkowe osiedle robotnicze składające się z murowanych domów z czerwonej cegły, część willową zamieszkałą dwa wieki temu przez właścicieli fabryki, jak i budynki użyteczności publicznej: dom kultury, pralnie, łaźnię miejską. Osada fabryczna, która uzyskała status Pomnika Historii,  przyciąga Polaków z najdalszych zakątków kraju.

Mszczonów

Mimo że Mszczonów może poszczycić się kilkoma imponującymi XIX-wiecznymi dworami, jego najsłynniejszą atrakcją są termy. Kompleks miejscowych basenów wykorzystuje właściwości  źródeł geotermalnych. Warto wybrać się tutaj w weekend nie tylko ze względu na lecznicze właściwości wód kąpieliska. W ciepłe dni dostępnych jest pięć basenów zewnętrznych, w których temperatura wody waha się od 28 do 34 stopni. Najmłodsi docenią szczególnie strefę rekreacyjną, gdzie można znaleźć boiska do gry, plac zabaw, jacuzzi oraz fontannę. Do mszczonowskich term przyjeżdża się także w okresie zimowym. Basen wewnątrz budynku wyposażony jest w sprzęt do masażu ciała. Zimą warto skorzystać również z grot solnych, suchej i wilgotnej. Inhalacja z czystym powietrzem o mikroklimacie zbliżonym do morskiego to idealny pomysł na zdrowy wypoczynek w rodzinnym gronie.

Grójec

Grójec uznawany jest za mazowieckie zagłębie sadownicze. Żyzne gleby oraz łagodny klimat sprzyjają uprawom, dzięki czemu plony bogate są w jabłka, gruszki i śliwki. Całorocznie można zaopatrzyć się tutaj w słodkie przetwory i soki przygotowywane przez lokalnych sadowników. Ponadto fani większych imprez mogą wybrać się do Grójca w ostatni dzień maja na Święto Kwitnących Jabłoni. Poza rozległymi terenami zielonymi, okolice Grójca przyciągają wszystkich miłośników zabytkowych budowli. Warto ruszyć do Małej Wsi, Błędowa i Lewiczyna, które słyną z prawdziwych perełek architektonicznych pochodzących nawet z XVI wieku!

Legionowo

Do legionowskich atrakcji z pewnością przekonają się osoby preferujące aktywną formę spędzania wolnego czasu. Miasto posiada bardzo rozbudowane zaplecze sportowe. W nowoczesnej Arenie Legionowo można skorzystać z boisk do tenisa ziemnego, koszykówki, piłki nożnej, jak i bieżni lekkoatletycznej. Miejsce to jest szczególnie atrakcyjne w okresie wakacyjnym,  kiedy to organizowane są turnieje streetballu, badmintona, siatkówki plażowej kierowane do dzieci oraz dorosłych. Niekonwencjonalną formę aktywności oferuje tutejsze centrum rozrywki, gdzie można wziąć udział w laserowej grze symulacyjnej i poczuć się jak bohater gry komputerowej! W wakacje powiat legionowski przyciąga fanów plażowania i kąpieli. Na które lokalne kąpieliska warto zwrócić uwagę? Z bezpieczeństwa oraz znacznych udogodnień w postaci czystych plaż, barów, restauracji, placów do gier słyną plaże w Serocku, Wieliszewie i Nieporęcie.